2-ма израелци са убити в автомивка на Западния бряг при нарастване на израелско-палестинското насилие

...
Хавара, Западен бряг  — Двама израелци са убити при предполагаемо
Коментари Харесай

Хавара, Западен бряг  — Двама израелци са убити при предполагаемо палестинско нападение с стрелба срещу автомивка в неспокоен участък на окупирания Западен бряг в събота , най-новият изблик на насилие, разтърсил региона.

Израелската армия заяви, че издирва заподозрени и поставя блокади близо до град Хавара, ожесточен район в северната част на Западния бряг, който се повтаря атаки със стрелба, както и ярост от еврейски заселници от Западния бряг, които подпалиха палестинска собственост.

Атаката със стрелба дойде, след като официалните палестински медии съобщиха, че 19-годишен палестинец е починал от раните си след израелска военна атака в Западния бряг в сряда.

спирала от насилие, която подхрани най-тежките битки между Израел и палестинците на Западния бряг от почти две десетилетия. Близо 180 палестинци са били убити от началото на тази година и около 29 души са били убити от палестински атаки срещу израелци през това време, според данни на Асошиейтед прес.

Израелските парамедици казаха, че когато са пристигнали на мястото на инцидента в автомивката в Хавара, двама израелски мъже, на 60 и 29 години, бяха открити в безсъзнание с огнестрелни рани.

Видеоклипове, циркулиращи онлайн, показват как израелски войници минават през голяма локва кръв до колата мийте, за да помогнете за преместването на две тела на носилки до чакащите линейки.

IDF каза, че войниците преследват заподозрените и са поставили блокади в района, потвърдено от CBS News. IDF също затвори входа и изхода към Хавара.

Няколко израелци бяха убити в Хавара в настоящия кръг от боевете, а смъртта на двама братя, жители на близко селище, предизвика буйство от страна на заселниците през града през февруари. Те подпалиха десетки коли и домове в едни от най-лошите заселнически насилия от десетилетия.

Подобно насилие на заселническа тълпа е имало и на други места в Западния бряг оттогава. Израелски правозащитни групи казват, че насилието на заселниците се е влошило и че радикалните заселници са се окуражили, защото тяхната кауза има поддръжници на важни държавни позиции.

Насилието в района предизвика обещания за остър отговор от страна на членовете на израелските далечни дясно правителство. След неотдавнашен бунт в Хавара Смотрич призова израелското правителство да „заличи“ палестинското село. Неговите забележки предизвикаха рязък упрек от страна на говорителя на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс, който ги нарече „безотговорни, отвратителни и отвратителни“. нарастваща вълна от палестинско насилие. Атаката в събота вероятно ще засили тези искания.

Палестинските въоръжени групировки похвалиха атаката със стрелба, като Хамас, Ислямски джихад и Демократичният фронт за освобождение на Палестина публикуваха онлайн изявления, поздравяващи извършителите. Говорителят на Хамас Абдел Латиф Ал-Кану нарече нападението „героична операция по стрелба“.

Но групировките не поеха отговорност за нападението.

При смъртта на палестинеца на Събота, според Wafa, официалната палестинска информационна агенция, Мохамад Абу Асаб, 19, е бил прострелян в главата в сряда по време на нахлуване на израелската армия в бежанския лагер Балата близо до северния град Наблус на Западния бряг. То се позовава на медицински служители.

Израелската армия каза в изявлението си в сряда, че отряд командоси е нахлул в Балата, опитвайки се да унищожи подземна фабрика за оръжия, когато е избухнала престрелка.

Wafa съобщи, че по време на в битка, Абу Асаб беше прострелян в главата и след това откаран в болницата Рафидия в Наблус, където по-късно почина от раните си. Палестинските здравни служители не потвърдиха веднага смъртта.

Не беше веднага ясно дали Абу Асаб е бил свързан с въоръжена група и не беше незабавно обявен за член от никоя група.

< p>Израел провежда почти всяка нощ нападения от миналата пролет в отговор на вълна от смъртоносни палестински атаки.

Израел казва, че повечето от убитите палестинци са били бойци. Но хвърлящите камъни младежи, протестиращи срещу нахлуванията, и тези, които не са участвали в конфронтациите, също са убити.

Израел твърди, че нападенията имат за цел да разбият бойни мрежи и да осуетят бъдещи атаки. Палестинците виждат насилието като естествен отговор на 56 години окупация, включително засилено изграждане на селища от правителството на Израел и засилено насилие от страна на еврейските заселници.

Израел превзе Западния бряг в Близкоизточната война през 1967 г. с Източен Йерусалим и Ивицата Газа. Около 700 000 израелци живеят на Западния бряг и в Източен Йерусалим, докато Израел се оттегли от Газа през 2005 г. Палестинците търсят тези територии за своята надеждна независима държава.

Източник: cbsnews.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР